Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Nebereme? Napište SMS nebo e-mail.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Počteníčko
  4. Bosá chůze dětí
01.07.2020
Počteníčko

Bosá chůze dětí

Víte, že nožička malého miminka není miniaturní verzí dospělého chodila?

Skládá se z množství chrupavek, které jsou velmi měkké a tvárné a samozřejmě schopné se rychle deformovat (například díky špatně zvolené obuvi). Věnujte proto vždy pozornot výběru kvalitních botiček. Zejména tvaru a správně zvolené velikosti. Pokud ještě stále tápete, jak správně zvolit velikost, podívejte se na náš článek ,,Velikost dětské obuvi". 

Během let chrupavky osifikují (kostnatí) a vyvinou se v 26 kostí tvořících chodidlo.

Chůze naboso podporuje zdravý vývoj svalů a vazů, posiluje klenbu nohy, zlepšuje propriocepci (schopnost koordinovat tělo v prostoru) a napomáhá lepšímu držení těla.

Mezi velmi častými otázkami se objevuje otázka, zda je bosá chůze vhodná i pro děti. Specialisté tvrdí, ,,ano je“. Chodit naboso kdykoli to jde. Chůze po písku, kamínkách, posekané trávě je fajn a vysloveně zdraví prospěšná. Pozitivní vliv má především na držení těla a vede k reálnému vnímání terénu a k správnému typu chůze.

Pokud chcete s dětmi chodit venku naboso, je však důležité dodržovat nějaká pravidla.

Hlídejte si, kolik je venku stupňů – aby děti venku nenastydly, a naopak během horkých letních dnů by se mohly vážně popálit.

Nezapomeňte v letních dnech dítěti namazat nožky opalovacím krémem. I nožky se mohou snadno spálit.

Používejte zdravý selský rozum. Věnujte pozornost prostředí, v jakém se nacházíte. Nenechte dítě chodit bosky např. v blízkosti ohniště, nebo na zahradě, když se seká tráva. Nebo na louce plné lučního kvítí, kde je jedna včelka vedle druhé. 

Pokud se v nejhorším případě stane nějaký úraz, zachovejte chladnou hlavu a zhodnoťte situaci, jestli dokážete zranění ošetřit sami nebo jestli je potřeba vyhledat odbornou lékařskou pomoc. S třískou určitě za lékařem nepoběžíte, pokud se ale třeba dítě výrazně řízne o zakopanou plechovku, je třeba už situaci zvážit. Především pokud si nejste jisti, zda je vaše dítě očkované proti tetanu.

Existují další a další důvody, proč odborníci doporučují chůzi naboso. Umožněte dětským nožičkám, aby se vyvinuly správným způsobem a osvojily si přirozený a zdravý způsob chůze.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Kontakt
Martina Kovaříková
Martina Kovaříková
Nebereme? Napište SMS nebo e-mail.
2020© bosastonozka.cz, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz