Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Nebereme? Napište SMS nebo e-mail.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 501 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Počteníčko
  4. Bosá chůze dětí
01.07.2020
Počteníčko

Bosá chůze dětí

Víte, že nožička malého miminka není miniaturní verzí dospělého chodila?

Skládá se z množství chrupavek, které jsou velmi měkké a tvárné a samozřejmě schopné se rychle deformovat (například díky špatně zvolené obuvi). Věnujte proto vždy pozornot výběru kvalitních botiček. Zejména tvaru a správně zvolené velikosti. Pokud ještě stále tápete, jak správně zvolit velikost, podívejte se na náš článek ,,Velikost dětské obuvi". 

Během let chrupavky osifikují (kostnatí) a vyvinou se v 26 kostí tvořících chodidlo.

Chůze naboso podporuje zdravý vývoj svalů a vazů, posiluje klenbu nohy, zlepšuje propriocepci (schopnost koordinovat tělo v prostoru) a napomáhá lepšímu držení těla.

Mezi velmi častými otázkami se objevuje otázka, zda je bosá chůze vhodná i pro děti. Specialisté tvrdí, ,,ano je“. Chodit naboso kdykoli to jde. Chůze po písku, kamínkách, posekané trávě je fajn a vysloveně zdraví prospěšná. Pozitivní vliv má především na držení těla a vede k reálnému vnímání terénu a k správnému typu chůze.

Pokud chcete s dětmi chodit venku naboso, je však důležité dodržovat nějaká pravidla.

Hlídejte si, kolik je venku stupňů – aby děti venku nenastydly, a naopak během horkých letních dnů by se mohly vážně popálit.

Nezapomeňte v letních dnech dítěti namazat nožky opalovacím krémem. I nožky se mohou snadno spálit.

Používejte zdravý selský rozum. Věnujte pozornost prostředí, v jakém se nacházíte. Nenechte dítě chodit bosky např. v blízkosti ohniště, nebo na zahradě, když se seká tráva. Nebo na louce plné lučního kvítí, kde je jedna včelka vedle druhé. 

Pokud se v nejhorším případě stane nějaký úraz, zachovejte chladnou hlavu a zhodnoťte situaci, jestli dokážete zranění ošetřit sami nebo jestli je potřeba vyhledat odbornou lékařskou pomoc. S třískou určitě za lékařem nepoběžíte, pokud se ale třeba dítě výrazně řízne o zakopanou plechovku, je třeba už situaci zvážit. Především pokud si nejste jisti, zda je vaše dítě očkované proti tetanu.

Existují další a další důvody, proč odborníci doporučují chůzi naboso. Umožněte dětským nožičkám, aby se vyvinuly správným způsobem a osvojily si přirozený a zdravý způsob chůze.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Kontakt
Nebereme? Napište SMS nebo e-mail.
2020© bosastonozka.cz, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz